Pompy transferowe dostępne w firmie Arkus zaspokoją szeroką gamę potrzeb dotyczących przesyłu mediów płynnych, półpłynnych, jak również zawierających cząstki stałe. Decyzję dotyczącą doboru pompy należy podjąć w oparciu o charakterystykę tłoczonego płynu, cechy szczególne aplikacji, jak również oczekiwaną wydajność przesyłu. Ze względu na dużą ilośc możliwości, zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą, który pomoże znaleźć optmalne dla Ciebie rozwiązanie.
Transfer materiału jako jeden z głównych etapów procesu utrzymania jakości
transfer materiału jest jednym z zadań pojawiających się w linii produkcyjnej. Jeżeli zostanie przeprowadzony poprawnie, pozwoli na produkcję zgodną z założeniami. Jeżeli nie, to w fazie produkcji będą generowane dodatkowe koszty, przestoje lub produkt nie będzie w pełni wartościowy.
Zalety profesjonalnych sposobów rozładunku
Firma Arkus proponuje szereg rozwiązań pozwalających na automatyzację, skrócenie czasu transferu, separację substancji od wpływu czynników zewnętrznych takich jak zanieczyszczenia chemiczne lub mechaniczne.
Bezpieczeństwo personelu – ludzie są najważniejsi
W każdej branży bezpieczeństwo pracowników stoi na pierwszym miejscu. W firmie Arkus bierzemy pod uwagę nie tylko bezpieczeństwo ale i wygodę podczas wykonywania obowiązków. Projektujemy nasze maszyny oraz rozwiązania w oparciu o priorytet bezpieczeństwa.
Tam gdzie to możliwe proponujemy rozwiązania pneumatyczne czyli pozbawione silników elektrycznych. Napędy pneumatyczne są bezpieczne szczególnie kiedy praca odbywa się w środowiskach mokrych, o wysokich wymaganiach higienicznych gdzie konieczne jest częste mycie
zewnętrzne. Brak ryzyka zalania komponentów eletronicznych/elektrycznych nie tylko skraca proces mycia ale również znacząco podnosi żywotność naszych urządzeń.
Strefy zagrożenia wybuchem, czyli tzw. EX, to szczególne przypadki, gdzie brak silników elektrycznych zapewnia bezpieczeństwo pracy.
Bezpieczeństwo produktu – jakość kluczem do budowania marki
Rozładunek jest pierwszym etapem procesu produkcyjnego. Towar może dotrzeć na różne sposoby. Może być przywieziony przez dostawcę kontraktowego lub pochodzić z magazynu własnego (logistyka wewnętrzna). Niemal zawsze rozładunek to otwarcie hermetycznego opakowania przy czym w zależności od branży wymagania mogą się znacząco różnić np. produkty żywnościowe często pakowane są dodatkowo w worki aseptyczne.
Moment rozszczelnienia opakowania naraża produkt na potencjalne zanieczyszczenia, dlatego im krócej produkt pozostaje otwarty tym wyższe bezpieczeństwo produktu.
Kolejnym ważnym elementem jest reakcja surowca z powietrzem, światłem, temperaturą otoczenia. Są to czynniki, które źle wpływają na surowce a są i szczególnie wrażliwe, które przy kontakcie wysychają tworząc kożuch/skorupę, tracą swoje właściwości zapachowe czy smakowe lub przyciągają owady (np. miód czy syropy).
Niemal wszystkie rozwiązania proponowane przez Arkus nastawione są na możliwe szybkie odcięcie surowca od otoczenia poprzez talerze uszczelniające, pokrywy itp. W szczególnych przypadkach wymieniamy powietrze w zbiorniku na inny gaz, który nie wywołuje reakcji surowca i przedłuża jego żywotność, co pozwala na obniżenie kosztów poprzez uniknięcie strat na często drogim surowcu (branża kosmetyczna, branża farmaceutyczna)
Wydajność – czyli lepiej mieć bufor niż przestoje
Wydajność jest kluczowym parametrem dla całego procesu produkcyjnego. Parametr ten, w oczywisty sposób determinuje rozwiązanie oraz cenę tegoż rozwiązania. Arkus posiada szeroką gamę gotowych i sprawdzonych rozwiązań w zależności od oczekiwań naszego klienta.
Zasadniczo najwyższe wydajności oczekiwane są w branży spożywczej z uwagi na wolumen produkowanych jednostek. Oczekiwania branży spożywczej dla produktów o wysokiej lepkości typu koncentrat pomidorowy czy pulpa owocowe to 100 l/min i więcej.
Niższe koszty rozładunku – czyli bez podgrzewania, bez rozcieńczania
Firma Arkus specjalizuje się w rozładunku surowców trudnych, o wysokiej lepkości. Nasze systemy radzą sobie z surowcami, które mają poziom topienia w temperaturze np. 48 st C. Jeśli dział produkcji nie zna rozwiązań opracowanych przez Arkus, zmuszony jest do radzenia sobie z rozładunkiem wg posiadanych możliwości. Nie zawsze jest to najtańsze, najszybsze i najbardziej bezpieczne.
Firma Arkus dostarcza rozwiązania, które nie wymagają ogrzewania beczek kocami grzewczymi. Nie ma również konieczności rozcieńczania medium w celu zaciągnięcia przez powszechnie stosowane pompy. Takie działania nie tylko wydłużają czas rozładunku, nie tylko mogą zmienić charakterystykę surowca, nie tylko narażają surowiec na zanieczyszczenia ale generują dodatkowe i zupełnie niepotrzebne koszty (woda, ogrzewanie, prąd), których można łatwo uniknąć współpracując z firmą Arkus.
Lepkość dynamiczna – czyli technologia czyni cuda
Wazelina, lanolina, masło orzechowe, koncentrat pomidorowy, masa uszczelniająca, peeling, kremy, czekolada, smary przemysłowe, kleje. Produkty te pozornie wyglądają na ciała stałe i faktycznie mało, która pompa jest wstanie zassać taki produkt. Rozwiązania Arkus są dedykowane do rozładunku tych i innych produktów. Dzięki naszej technologii zamieniamy lepkość statyczną na dynamiczną i surowce, pozornie o konsystencji stałej, zaczynają płynąć. A wszystko to bez podgrzewania, bez rozcieńczania i prosto z magazynu, lub dostawy, co jest wielką zaletą przy sytuacjach nagłych.
Pompy tłokowe – dane techniczne
Wydajności maksymalne: do 15l/min, do 30l/min, do 50l/min, do 100l/min
- Stal nierdzewna
- Zasilanie: pneumatyczne
- Zgodność z „znak 1935/2004”, „znak CE”
Typowe zastosowania:
- koncentrat pomidorowy
- koncentraty owocowe i warzywne
- masło orzechowe
- lecytyna
- syropy glukozowe, fruktozowe, likazyna
- wazelina
- lanolina
- maskara
- kremy i peelingi
Pompy membranowe SaniForce 2.0
Dane techniczne:
- Zakres wydajności: od 0-61 do 50-568 l/min
- Stal nierdzewna
- Zasilanie: pneumatyczne
- Zgodność z „znak 1935/2004”, „znak CE”
Typowe zastosowania:
- przeciery owocowe i warzywne
- pulpy
- sosy
- maskara
- kremy i peelingi
Pompy membranowe SaniForce 2.0 HS
Dane techniczne:
- Zakres wydajności: od 0-155 do 50-946 l/min
- Stal nierdzewna
- Zasilanie: pneumatyczne
- Zgodność z „znak 1935/2004”, „znak CE”
Typowe zastosowania:
- przeciery owocowe i warzywne
- pulpy
- sosy
- maskara
- kremy i peelingi
- media z cząstkami stałymi do 96,5mm