Rynek kosmetyków należy do największych i najbardziej perspektywicznych branż polskiego przemysłu lekkiego. Do momentu wybuchu pandemii jego wartość rosła w każdym roku, a i tak średnia ilość pieniędzy wydawanych na kosmetyki przez Polaków była niższa niż średnia w UE. Kolejną wyjątkową cechą krajowego rynku kosmetycznego jest duże rozdrobnienie firm produkcyjnych, z czego większa część to mikro i małe przedsiębiorstwa posiadające kapitał polski. Nieuchronnym kierunkiem jest więc koncentracja produkcyjna, pozyskiwanie silnych inwestorów zagranicznych lub konsolidacja i w konsekwencji osiągnięcie poziomu pozwalającego na ekspansję poza kraj.
Obecne badania pokazują, że konsument przy zakupie bardziej kieruje się ceną czy promocją 2+1 niż siłą marki czy jakością produktu. Cecha ta determinuje kierunki rozwoju firm produkcyjnych, które zmuszone są do ciągłego poszukiwania oszczędności przy zachowaniu wydajności i jakości produktu.
Arkus, znając te wyjątkowe uwarunkowania przygotował rozwiązania zarówno dla mniejszych jak i największych zakładów produkcyjnych.
Nasze rozwiązania obniżają koszty energetyczne i zwiększają zdolności operacyjne produkcji np. poprzez rezygnację z koców grzewczych i zdolność rozładunków mas gęstych typu wazelina w stanie stałym. Umożliwia to stosowanie dużo szerszej logistyki wewnętrznej, a ta do obniżenia strat i wydłużenia partii produkcyjnych poprzez mniejszą ilość przezbrojeń i myć.
Nasze doświadczenie może również pomóc w rozszerzeniu portfolio produktów. Posiadamy technologię do rozładunku i transferu peelingów i mas z zawartością podatnych na rozbicie np. kulki wiatminowe w żelach.
Dla największych i najbardziej wymagających partnerów przygotowujemy tzw. kuchnie technologiczne czyli bezobsługowe i automatyczne podawanie surowców do mieszalników, zgodnie z ustalonymi wcześniej recepturami. Rozwiązanie, poza oczywistymi zaletami, daje oszczędności poprzez znaczne wydłużenie czasu życia drogich substancji, w wyniku odcięcia możliwość reakcji z powietrzem. Surowiec nie psuje się i zachowuje swoje stałe parametry.
Produkcja kosmetyków w Unii Europejskiej podlega pod szereg obostrzeń. Zakłady produkcyjne, które posiadają wdrożone GMP, powinny gwarantować m.in. czystość mikrobiologiczną produktów, o której mówi aż dziesięć norm. Kolejne normy regulują stosowanie konserwantów, nanomateriałów, filtrów UV.
Z punktu widzenia dostawcy urządzeń i maszyn do przemysłu kosmetycznego ważny jest również obowiązek śledzenia produktu w łańcuchu dostaw. Wraz z urządzeniem dostarczamy pełną dokumentację, która spełnia powyższe wymagania. Co więcej, możemy doposażać nasze systemy rozładunkowe w elementy potrafiące sczytać etykietę z opakowania zbiorczego i przesłać informację do zakładowego systemu, w celu przypisania konkretnego opakowania do konkretnego operatora/partii produkcyjnej/linii produkcyjnej itp.
Mycie urządzeń zostało zaplanowane z wykorzystaniem CIP (Clean In Place) lub Quick Nockdown. Są to standardowe rozwiązania stosowane na produkcjach, do których pracownicy produkcyjni są przyzwyczajeni.
Wszystkie urządzenia Arkus dedykowane dla przemysłu kosmetycznego spełniają powyższe standardy. Jesteśmy świadomi wymagań jakie mają wobec nas przedsiębiorcy, działy BHP, DKJ, DUR.
Jako producenci i dostawcy urządzeń do przemysłu kosmetycznego od ponad 10 lat, zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności społecznej jaka ciąży na wszystkich podmiotach produkujących i dostarczających kosmetyki.
Lata doświadczeń pozwalają nam, nie tylko natychmiast dostarczyć gotowe rozwiązania, ale też skutecznie poszukiwać rozwiązań na problemy, które dotykają naszych partnerów wraz ze niezmieniającymi się wciąż wymaganiami i stałym wzrostem standardów.
Urządzenia od firmy Arkus są projektowane, aby:
ograniczać starty surowca poniżej 1 procenta (w pełni policzalne oszczędności dla każdej rozładowanej beczki czy paletozbiornika)
ograniczać straty surowca poprzez porcjowanie opakowania zbiorczego (wyładunek z beczki np 30 % wsadu a reszta surowca zabezpieczona w sposób trwały od kontaktu z powietrzem)
ograniczać koszty energetyczne (rozładunki na zimno bez podgrzewania/bez rozcieńczania nawet najbardziej lepkich surowców)
zapewniać oczekiwane wydajności (zwiększona elastyczność logistyczna i operacyjna)
podnosić standard bezpieczeństwa pracy obsługi (brak ryzyka porażenia prądem, pożaru silnika, uszkodzenia mechanicznego dłoni)
podnosić komfort pracy obsługi (nie trzeba fizycznie siłować się z beczkami o wadze 240 kg)
obniżać ryzyko wypadku przy pracy (bardzo prosta obsługa urządzeń, klatki bezpieczeństwa)
zapewniać powtarzalność i bezpieczeństwo procesu (pełna kontrola nad rozładowywanym surowcem, integracja z systemami naważania, dozowania, przepływomierzami)
bezpieczeństwo surowca (produkt podczas rozładunku jest odcięty od otoczenia zewnętrznego, więc wykluczone jest jego przypadkowe bądź celowe zanieczyszczenie)
współpracować z wagami, przepływomierzami i innymi systemami zewnętrznymi typu SCADA w celu koordynacji działań, wymiany sygnałów, zbierania danych itp.
…oraz wiele innych zalet, które chętnie omówimy szczegółowo po otrzymaniu zapytania jak wieloletnia żywotność, mycie w pętlach CIP, bardzo niska awaryjność, niewielka ilość części składowych, własne know-how itp.
Warto zwrócić uwagę, że systemy rozładunkowe Arkus wpisują się w obecne trendy i wymagania jakie stawiane są dzisiaj podmiotom przemysłu spożywczego.
Oszczędność energii – Strategia klimatyczna
Możliwość rozładunku substancji o wysokiej lepkości bez podgrzewania oraz bez rozcieńczania, ogranicza zapotrzebowanie energetyczne i zużycie surowców (woda, ciepło). Zastosowanie naszych rozwiązań podnosi konkurencyjność klimatyczną i wspiera politykę zrównoważonego rozwoju, która jest wyróżnikiem na tle konkurencji. Dane o śladzie węglowym produktów są obecnie często wymagane przez instytucje finansowe oraz przez kontrahentów.
Urządzenia wspomagające
Zmieniający się rynek pracy, obecnie rynek pracownika, wysoka średnia wieku osób na produkcji, zmieniają perspektywę operatorów na stanowisko pracy. Obecnie pracownicy unikają zadań, które wymagają stałego zaangażowania siły fizycznej, są kontuzjogenne czy nieprzyjemne (chlapanie, pryskanie, zapachy itp).
Systemy rozładunkowe Arkus pozwalają operatorom pracować spokojnie i regularnie. Zamiast siłowania się z beczkami o wadze ponad 200 kg korzystają z prostego wózka widłowego podstawiając paletę w zakres pracy urządzenia, a dalej korzystają z ręcznego manipulatora, który centruje się względem beczki, a nie odwrotnie. Operator może wreszcie rozładować surowiec spokojnie, bezpiecznie, powtarzalnie, łatwo spełniając procedury BHP i DKJ. Rozładunek już nie generuje zmęczenia, nie wymaga tężyzny fizycznej, Zadaniom tym podołają, więc osoby słabsze fizycznie, niezależnie od płci czy wieku.
Przemysł 4.0
Jako producent urządzeń posiadamy zdolność szerokiej ich adaptacji do oczekiwań inwestora. Każde z urządzeń może zostać wyposażone w dedykowane systemy sterownicze, automatykę, czujniki, systemy kontroli. Z drugiej strony już podstawowa wersja oparta o rozwiązania pneumatyczne posiada szereg sprawdzonych zalet, z których nie bez znaczenia są prostota, bezawaryjność